Przewody uziemiające
Przewody uziemiające

Przewody uziemiające to przewody przeznaczone do przenośnego sprzętu uziemiającego  i zwierającego łączące lub stanowiące część drogi między danym punktem instalacji a uziomem. Przewody te mogą łączyć dany punkt również z urządzeniem elektrycznym.                   

Ich główną zaletą jest ochrona przed nieoczekiwanym wystąpieniem wysokiego napięcia, wysoka wytrzymałość i mocna budowa. Uziemiacze charakteryzują się bardzo dobrą odpornością na szok termiczny i promieniowanie UV.

Standardowo wyróżniamy 2 typy przewodów uziemiających:

 H00V3-D

H00S-D

Przewody typu H00V3-D to przewody uziemiające wykonane z linki miedzianej kl. 6, a dokładniej żył miedzianych o zwiększonej giętkości, w izolacji PVC.

Natomiast przewody H00S-D to przewody wykonane z żył miedzianych o zwiększonej giętkości kl. 6, w izolacji silikonowej.

 

Izolacja dla obu typów jest transparentna i chroni przed zewnętrznymi czynnikami mogącymi oddziaływać na linki. W zależności od potrzeb przewody uziemiające oferowane są w różnych przekrojach w zakresie od  16 mm2 do 150 mm2 wraz z oznaczeniem na przewodzie. 

Eltron-Kabel Sp. z o.o. oferuje, poza standardowym wykonaniem, wykonanie i oznaczenie niestandardowe w zależności od potrzeb i oczekiwań klienta.

Przewody uziemiające są wykonywane zgodnie z normą zharmonizowaną PN-EN 61138, co gwarantuje wysoką jakość produktu.

Transparentna izolacja zapewnia odpowiednią ochronę przed wpływem czynników mechanicznych i chemicznych. Przewody uziemiające marki Eltron-Kabel Sp. z o.o. spełniając wymagania europejskich dyrektyw Reach i RoHS nie zawierając substancji szkodliwych, zapewniają bezpieczeństwo użytkowania. Z uwagi na to przewody te doskonale nadają się do zastosowania na zewnątrz, jak i wewnątrz, gdyż nie ma przeciwwskazań do stosowania uziemiaczy w pomieszczeniach zamkniętych.

Zastosowanie przewodów uziemiających jest bardzo istotne w sytuacjach wymagających:

uziemienia instalacji o wysokim napięciu w sieciach energetycznych

uziemienia instalacji wykorzystywanych w trakcji kolejowej, szczególnie w przypadków napraw

wyrównywania potencjału na elementach maszyn i systemów EDP

przy wszystkich pracach związanych z pracą pod napięciem

uziemienia torów prądowych urządzeń dystrybucyjnych (wyłączniki, rozłączniki średniego napięcia) podczas ich okresowych przeglądów

zastosowania do przenośnych urządzeń uziemiających i zwierających przy pracach naprawczych urządzeń elektrycznych, linii napowietrznych i kablowych

zastosowania przy liniach napowietrznych i stacjach słupowych średniego napięcia (SN) do 30kV.

w przypadku wystąpienia awarii przewody uziemiające zapewniają ochronę zabezpieczającą przed wysokim napięciem podczas napraw

Po przyłączeniu uziemiacza z instalacją, zgodnie z instrukcją, przewód uziemiający powinien zapewnić ochronę przed niebezpiecznym napięciem i łukiem elektrycznym, spowodowanym przypadkowym pojawieniem się napięcia w wyłączonym obwodzie.

Przewody uziemiające pakowane są na bębny drewniane zwrotne, szpule sklejkowe lub krążki.

H00V3-D mogą być zastosowane w zakresie temperatur: -25°C do +55°C. Natomiast H00S-D w zakresie temperatur pracy od -40 C do +70 C. Oznacza to, że będą spełniać swoje funkcje w niskich i wyższych temperaturach. W zależności od potrzeb dobierany jest odpowiedni przekrój przewodu uziemiającego w celu optymalnego zastosowania.